Ścieżka powrotu

Strona główna Działania Wycieczki Wizyta w Pałacu Prezydenckim

Kalendarz

marzec 2024
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wizyta w Pałacu Prezydenckim PDF Drukuj Email

Wizyta gimnazjalistów ze Słomnik w Pałacu Prezydenckim

Już po raz drugi, z inicjatywy Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata „Eksperci pytają Młodych”. Tym razem spotkanie i poprzedzające je warsztaty odbyły się pod hasłem „Czas na czytanie”. Cieszymy się, że 27 osobowa grupa uczniów z Publicznego Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach miała okazję wziąć udział w tym spotkaniu.

 

W 2015 r. aż 63 proc. Polaków nie przeczytało żadnej książki, a tylko 8 proc. w tym okresie sięgnęło po 7, bądź więcej pozycji.

Wyniki badania, realizowanego dla Biblioteki Narodowej przez TNS Polska, skłoniły Agatę Kornhauser-Dudę do zwrócenia szczególnej uwagi na problem niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce. Dlatego, z jej inicjatywy, w Pałacu Prezydenckim odbyła się kolejna, połączona z warsztatami, debata z cyklu „Eksperci pytają Młodych”, w której udział wzięło blisko 200 uczniów – gimnazjalistów i licealistów klas pierwszych – z całej Polski.

Uczniowie mieli okazję wysłuchać przemówienia Pani Prezydentowej otwierającego debatę. Pani Agata Kornhauser- Duda podkreśliła m. in., że nie wyobraża sobie swojego życia bez czytania. Przyznała, że w swoje pracy nauczycielskiej zaczęła dostrzegać, że coraz mniej młodych ludzi jest zainteresowanych czytaniem książek. W efekcie wśród nastolatków przestaje funkcjonować wspólny kod kulturowy oparty na kanonie lektur.

Pierwsza Dama przypomniała także, że wraz z Prezydentem Andrzejem Dudą zaangażowali się w "Narodowe Czytanie", promując w ten sposób

najważniejsze dzieła literatury polskiej.

Następnie uczniowie ze Słomnik przysłuchiwali się prezentacjom młodych ludzi - uczniów różnych szkół, którzy starali się odpowiedzieć specjalistom dlaczego tak niewiele osób, zwłaszcza wśród dorosłych, sięga po literaturę i jak pomóc im znaleźć „czas na czytanie”. Zastanawiali się także nad tym, czym powinna charakteryzować się dobra książka, aby zainteresował się nią nastolatek i, dlaczego czytanie może być nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością.

W dalszej części debaty prowadzący dr Tomasza Rożek wraz z publicznością starał się znaleźć odpowiedź na pytanie „Kto we współczesnym świecie ma czas na czytanie?” .Udział w rozmowie wzięli zarówno uczniowie, w tym także uczniowie ze Słomnik, jak i specjaliści. Wśród nich był m.in. dr Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej, który zaprezentował raport wskazujący m.in, że młodzi czytają więcej niż dorośli. Karol Wyszyński, specjalista ds. nowych mediów, poruszył temat ewolucji czytelnictwa przypominając, że młodzież sięga już nie tylko po to, co jest zapisane na papierze, zaś aktor Antoni Królikowski opowiadał, jak to jest, gdy czytanie staje się pracą.

Na zakończenie młodzież miała okazję wymienić się swoimi ulubionymi książkami. Zainteresowanie było ogromne, tym bardziej, ze Pierwsza Dama do stosu książek dołożyła także swoją. Była nią "Harda" Elżbiety Cherezińskiej. Wymiana książek była także okazją do rozmów, pozyskania dedykacji Pani Prezydentowej a także okazją do zrobienia sobie wspólnego zdjęcia.

Miły pobyt w Pałacu Prezydenckim zakończył wspólny posiłek. Pokrzepieni duchowo i wzmocnieni fizycznie ruszyliśmy na spacer po przepięknie oświetlonych uliczkach Warszawy. Podziwialiśmy Pałac Prezydencki od zewnątrz, okrążyliśmy Zamek Królewski, spojrzeliśmy na pomnik Zygmunta III Wazy, a potem z żalem pożegnaliśmy gościnną Warszawę.

(fot.Grzegorz Jakubowski - KPRP)

 


Hilliger Media Shop

Template "photogalleryfree" designed by Hilliger Media (© 2010)