Ścieżka powrotu

Strona główna

Kalendarz

sierpień 2018
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Szkolne koło turystyki IV 2017 PDF Drukuj Email

Szkolne Koło Turystyki – ZDOBYWCY MARZEŃ: Morawski Kras

W dniach 20 - 22.04.2017 roku uczniowie klas I a i II b gimnazjum w raz z członkami Szkolnego Koła Turystyki udali się na trzydniowy rajd do Czech. W trakcie wyjazdu zwiedziliśmy Olomouc, Mochelnice, Litovel, zamek Bouzov i jaskinie Javoreckie.

20.04 – czwartek – Olomouc - miasto wojaka Szwejka, miasto w którym w czasie swej wyprawy w obronie Wiednia przed Turkami zatrzymał się Jan II Sobieski, miasto w którym więziony był Hugo Kołłątaj. Miasto z pięknym rynkiem, ratuszem, kościołami i uczelniami, drugie co do wielkości na Morawach, ważny ośrodek kultury i nauki. Po spotkaniu z historią, architekturą i sztuką wyruszyliśmy do Mochelnicy, tam czekał na nas motel i ciepły posiłek. Wieczorem wszyscy chętni udali się na spacer po okolicy, Mochelnica w świetle lamp i gniazd wyglądała na prawdę uroczo.

21.04 – piątek. Po śniadaniu udaliśmy się w góry Jesienika, kilkunastominutowy spacer stromą ścieżką doprowadził nas do jaskini Javoreckiej. Ze szczytu wzniesienia podziwialiśmy piękne widoki na zamek Bouzov i okoliczne miasteczka i wioski. Nie spodziewaliśmy się nawet jakie niespodzianki kryje jaskinia. Przepiękne formy skalane, przypominające zwierzęta, ludzi i zwierzęta, kolory mieniącego się złota i całe stada nietoperzy zwisające nad naszymi głowami, na wyciągnięcie ręki – niektórym z nas nawet udało się ich dotknąć. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Litovel – perłę Moraw, miasteczko słynne z pięknego rynku, ratusza pod którym płynie rzeka i produkcji serów i piwa. Wieczorem zapłonął ogień, zabrzmiały struny gitary i wspólnie śpiewaliśmy piosenki turystyczne, a na koniec dnia wspólnie zatańczyliśmy Belgijkę.

22.04 - sobota. To już ostatni dzień naszej podróży. W tym dniu zwiedzaliśmy zamek Bouzov – zamek gotycki, należący w przeszłości do zakonu Krzyżackiego. Piękna monumentalna budowla zauroczyła nas swoją bryła i wnętrzami. Tu kręcono między innymi takie filmy jak „Arabella” czy „Fantagiro.” W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na posiłek w Mac Donaldzie na tzw. 2-4U i ostatnie zakupy – największym zainteresowaniem cieszyła się czekolada Studencka.

Była to autorska wycieczka zorganizowana przez Szkolne Koło Turystyki – ZDOBYWCY MARZEŃ, dotowana w ramach projektu Koło Turystyki. Nad całością czuwali: Barbara Waszuk, Natasza Łączny, Monika Maćkiewicz, Maria Szczepaniak i Jerzy Waszuk.

 


Hilliger Media Shop

Template "photogalleryfree" designed by Hilliger Media (© 2010)