Aktualności

Przedstawienie "Królewna Śnieżka i przyjaciele"

    Będzie, będzie zabawa, będzie się działo i znowu nocy będzie mało- tak śpiewali aktorzy i cała publiczność w trakcie wesela Królewny Śnieżki i Księcia z Bajki, oczywiście wesela odbywającego się w baśniowej krainie, w którą 1 czerwca b.r. zamieniła się scena MGCK w Słomnikach, gdzie dzięki uprzejmości p. Dyrektor Alicji Biczysko mogliśmy ponownie gościć. Tym razem nieoceniona pani reżyser Ewa Dulewicz zmobilizowała naszą amatorską trupę aktorską do przygotowania spektaklu w prezencie na Dzień Dziecka dla uczniów SP w Słomnikach.

    Poprzeczka została postawiona wysoko, bo wyszedł nam godzinny spektakl, jednak profesjonalizm, a jednocześnie ciepło i życzliwość pani reżyser sprawiają, że wszyscy – zarówno dzieci jak i dorośli dają z siebie wszystko. Na próbach dobrze się bawiliśmy, ale także każdy świadomie budował swoją postać. Pani Ewa udziela wskazówek, które nie tłamszą indywidualizmu aktora i jego wizji roli, ale pomagają wydobyć pewne emocje, zarysować bohatera. Właściwie do samego końca coś ewoluuje, zmienia się, wcielamy w życie nowe pomysły i rozwiązania sceniczne. Wielką pomocą służyli nam  panowie Wojciech Janczarski i Adrian Sadowski, którzy reżyserowali światła i dźwięk. Wiele czasu i pracy wymaga dostosowanie wybranej przez panią reżyser muzyki do potrzeb przedstawienia i potem zapanowanie nad tym w czasie spektaklu.

Na pustkowiu mieszkam w wieży

I mam widok całkiem niezły

Na krainę tę baśniową

Lecz chcę bajkę świeżą, nową…

    Tak mówił jeden z naszych bohaterów – Czarnoksiężnik  i my też chcieliśmy czegoś nowego, chociaż nawiązującego do tradycyjnych motywów baśniowych, dlatego do znanego wątku baśni o Śnieżce dołączyliśmy bohaterów z innych baśni. Jest tu Śpiąca Królewna na stałe zadomowiona u Krasnoludków oraz Kopciuszek, który uciekając z zamku po północy również tu trafia, jest Czerwony Kapturek, któremu  baśń się niezbyt podoba, jednak najważniejsze jest to, że Czarnoksiężnik, Myśliwy, Wilk i Książę pragną zmienić swoje życie i wspólnie dokonać bohaterskiego czynu – znaleźć żonę dla Księcia. Jak to w baśniach bywa wszystko dobrze się kończy – nawet Macocha i jej zestresowane Lustro na końcu znajdą się wśród weselnych gości.

     Czary mary, złoty kurz i to koniec bajki już – jak mówią trzy Wróżki snujące osnowę baśni.

    Całości obrazu scenicznego dopełniały nasze kochane dzieciaczki, które wcieliły się w role Krasnali oraz  różnego gatunku Zwierzątek i oczywiście pieczołowicie wykonana przez p. Joannę Tłuszcz dekoracja sceny. W tle pięknie prezentował się baner przedstawiający las projektu p. Ewy Żaby, a sfinansowany przez p. Dyrektor Agatę Skrzypczyk.

     Szczególne wyrazy uznania i podziwu należy skierować do Rodziców, którzy bezinteresownie poświęcając swój wolny czas chcieli zrobić coś dla dzieci. Wydaje mi się, że chyba nawet oni sami nie podejrzewali siebie o taki talent aktorski. Wszyscy świetnie oddali charakter swoich postaci, specyfikę, komizm zarówno słowny, jak i sytuacyjny. Chapeau bas dla Was Kochani !!!

A oto bohaterowie naszej baśni:

Wróżka Bobula – Ewa Żaba

Wróżka Zazula – Justyna Kuca

Wróżka Paczula – Anna Wójcik

Macocha – Sylwia Polak

Śnieżka – Agnieszka Stawińska

Kopciuszek – Anna Tochowicz

Śpiąca Królewna – Monika Machejek

Lustro – Szymon Machejek

Myśliwy – Przemysław Dusza

Książę z bajki – Łukasz Czyżewski

Czarnoksiężnik – Dariusz Wójcik

Wilk – Maciej Mrajca

Czerwony Kapturek – Amelka Dusza

Krasnale: Dominik i Iga Mrajca Julek Stawiński, Nikola i Wiktoria Machejek, Zuzia Wójcik, Dominik Kuca, Antek Żaba, Dawid Mochalski, Madzia Gądek

Zwierzaczki: Julka i Maja Czapla, Amelka Stawińska, Wiktoria Kuca, Emilka Tochowicz, Marysia Żaba.

    Teatr  to iluzja, to magia stworzona za pomocą światła, dźwięku i słowa, to możliwość i dla widza i dla aktora bycia przez chwilę w innej rzeczywistości. Nas ten świat oczarował  i mamy nadzieję, że nasi młodzi widzowie obcując z żywym słowem, także poczuli się oczarowani teatrem.

                                                                                              Tekst: Anna Wójcik

Zdjęcia: Anna Pokrzywińska