Aktualności

O nauczycielach i szkole z łezką i humorem…

tak w tym roku szkolnym dn. 13 października uczciliśmy święto Edukacji Narodowej. Postanowiłyśmy z p. Moniką Grudzień powrócić do dawnej tradycyjnej formy apelu „ku czci”, gdzie uczniowie recytują wiersze, czytają mądre teksty oraz śpiewają piosenki. Chociaż był to dzień bez zajęć dydaktycznych, to grupa dziewcząt z klas VII podjęła wyzwanie i zdecydowała się przyjść poświęcając swój wolny czas, aby podziękować swoim nauczycielom. Trzy dziewczynki zaprezentowały też własne teksty, dzieląc się refleksjami na temat szkoły i prezentując swój punkt widzenia. Całości dopełniły piosenki wykonane pod czujnym okiem i przy akompaniamencie p. Marii Szczepaniak.

    Poetą się nie jest, poetą się bywa – mówił Jonasz Kofta, a nauczycielem się nie bywa, nauczycielem jest się 24 godziny na dobę, poeta napisze wiersz i już zrobił swoje, już ma wolne, a nauczyciel odbył lekcje, wychodzi do domu i gdzież tam myśleć o wolnym ! Nawet jeśli akurat czegoś nie sprawdza i nie przygotowuje, jeśli jakimś cudem nie opracowuje  kolejnej ankiety ewaluacyjnej lub nowego zgrabnego zapisu do statutu, to myśli i mówi o uczniach, o reformie, o szkole. Nauczycielem nie da się bywać, bo ten zawód wdziera się w naszą tożsamość. I dlatego życzę Wam Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy umiejętności zdystansowania się od tej nauczycielskiej tożsamości i dużej dozy poczucia humoru, spokoju i dobrej woli, bo bez tego ani rusz w dobie reformy oświatowej.
     A że czasem bywam poetką, więc pozwólcie Państwo również na poetycką refleks
ję:

     Wyznanie

Kiedy przestanę

uczyć się świata

od dziecka

kamienia i trawy

 

Kiedy prawdy życiowe

Będę bezmyślnie dyktować

Z pożółkłego latami

Brulionu zniechęcenia

I przetykać regułkami

kolejnych rozczarowań

 

Jeżeli ciągle na nowo

Nie zachwycę się

Wschodem słońca

I smakiem kawy pitej o poranku

 

Jeżeli nie będę gotowa

Wypić cykuty

Odrzucenia, narażenia siebie

W obronie prawdy

 

I kiedy pokój ducha pomylę

Ze świętym spokojem

To przestanę być nauczycielem

 

Nawet jeżeli w rubryce: zawód wykonywany

Nadal będę wpisywać to pełne godności słowo

                                                                          Anna Wójcik

Zdjęcia: Anna Pokrzywińska