Wystawa i prelekcja na temat minerałów

     30.01.2014 roku w naszej szkole miała miejsce prelekcja połączona z wystawą pt. ”Skarby Ziemi” prowadzona przez pana Stanisława Janturę oraz jego współpracowników .

      Wystawa ukazywała około 500 okazów minerałów pochodzących z różnych stron świata i przedstawiała: kamienie półszlachetne – ametysty, kwarce, malachity, jaspisy, agaty, lapis lazuli. Kamienie szlachetne – diamenty, szafiry, rubiny, szmaragdy i perły. Dominował jednak krzemień pasiasty.

     Prelegenci w ciekawy i przystępny sposób omawiali prehistoryczne narzędzia z krzemienia wykonane przez człowieka. Opowiadali o minerałach z kosmosu czyli meteorytach, utworach naciekowych jaskiń – stalagmitach, minerałach pochodzenia wulkanicznego i organicznego. Zaprezentowali również skamieniałości Gór Świętokrzyskich.

     Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o pochodzeniu eksponatów a po prelekcji mieli szansę zakupić drobne pamiątki w postaci muszel, minerałów czy otoczaków.

     Na zakończenie spotkania nasi Goście podarowali szkole piękną gablotę z okazami bezkręgowców. Dziękujemy za prezent i wartościowe spotkanie.

Tekst: N. Łączny

Zdjęcia: A. Pokrzywińska