Ścieżka powrotu

Strona główna Strona Główna Osiągnięcia uczniów w konkursach Konkurs "Nie piję - bo tak"

Kalendarz

sierpień 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Konkurs "Nie piję - bo tak" PDF Drukuj Email

Konkurs „Nie piję - bo tak”

We wrześniu 2009r. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z siedzibą w Warszawie ogłosiła coroczny konkurs dla młodzieży pod hasłem „ Nie piję - bo tak”. Jedną z kategorii konkursowych była gazetka edukacyjna, w której młodzi ludzie mogliby wypowiedzieć się na temat szkodliwości spożywania alkoholu. Grupa uczniów Publicznego Gimnazjum pod opieką Marii Jakubek w czasie zajęć prowadzonych w ramach unijnego projektu „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów uczęszczających do gimnazjów na terenie Gminy Słomniki” podjęła to konkursowe wyzwanie i wykonała gazetkę, którą zatytułowano „Antidotum”.

 

 

W numerze znalazły się następujące artykuły:

  • „Zagrożenia dla nastolatka spowodowane spożywaniem alkoholu” (artykułowi towarzyszył minifotoreportaż z wystawy szkolnej pod hasłem „Chemiczna pułapka”)
  • „ Czy wiesz, co w twoim ciele zniszczy alkohol?!”
  • „Miniporadnik dla rodziców” składający się z praktycznych porad specjalistów pozwalających rozpoznać problem alkoholowy u nastolatka, a w drugiej części artykułu zamieszczono informacje o sposobach działania, jakie rodzic powinien podjąć w zaistniałej sytuacji.

Jury konkursowe zwróciło uwagę i w szczególności nagrodziło nasze fotostory- „O dwóch takich, co…” opowiadające historię dwóch przyjaciół, z których tylko jeden umiał powiedzieć „nie piję-bo tak”. Niestety, dla tego, który tego nie potrafił, skończyło się to bardzo źle. W konkursie dla PARPA wzięło udział ponad 40 prac z terenu całej Polski, a nagrodzono tylko 4, przyznając jedną główną nagrodę i 3 wyróżnienia. Nam udało się zdobyć pierwsze z nich. Nagrodą był dwudniowy wyjazd do Warszawy dla 4 uczniów wraz z opiekunem. Dla grupy redakcyjnej był to niejaki problem, bowiem przy pracy nad gazetką pracowało aż 15 osób. Przy tworzeniu fotostory pracowali: Klaudia Borowiec, Angelika Dryja, Michał Adamek, Michał Klanowski, Bartosz Łakomy, Piotr Nowak, Marcin Pieniążek, a nad opracowaniem tekstów pracowały: Karolina Berner, Aneta Janicka, Joanna Lepiarczyk, Patrycja Motyka, Magdalena Nowaczek, Katarzyna Pędracka, Marta Soboń, Anna Zygmuntowicz. Po odbiór nagrody pojechali, więc do stolicy najbardziej zaangażowani w projekt M. Adamek (dodatkowo autor plakatu zamieszczonego na pierwszej stronie gazetki) M. Klanowski, M. Soboń i K. Pędracka. Pozostali uczniowie w nagrodę otrzymali przenośne dyski zakupione z funduszy projektu unijnego.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 10 grudnia 2009r w Domu Kultury dla dzielnicy Włochy. Uroczystość zaszczycił minister Rzecznik Praw Dziecka- Marek Michalak, który wraz z dyrektorem PARPA- panem Krzysztofem Brzózką wręczali zwycięzcą nagrody. Każdy z uczestników otrzymał upominek, a nasza szkoła została nagrodzona aparatem fotograficznym marki NIKON oraz kryształowym pucharem.

Uroczystość uatrakcyjnił występ zespołu Full Power Spirit, który w nowoczesnym nurcie rapu umie przekazać najważniejsze duchowe treści, tak potrzebne młodym ludziom we współczesnym świecie.

Ponieważ nasi uczniowie byli w Warszawie po raz pierwszy, mieli, więc okazję zobaczyć najbardziej reprezentatywne miejsca stolicy. Podziwiali panoramę miasta z najwyższego piętra Pałacu Kultury i Nauki, obejrzeli tam też wystawę Historia Ziemi, zwiedzili Muzeum Techniki, jedli posiłek w Złotych Tarasach i podziwiali wieczorny urok Starego Miasta.

 


Hilliger Media Shop

Template "photogalleryfree" designed by Hilliger Media (© 2010)