Ścieżka powrotu

Strona główna

Kalendarz

marzec 2019
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa 2017 PDF Drukuj Email

 

 

Publiczne Gimnazjum w Słomnikach to

SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO

 

 

Inicjatorem projektu „Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa” jest Komenda Powiatowa Policji w Krakowie. Nasza szkoła bierze udział w tym projekcie.

Na podstawie obserwacji zespołu szkolnego, rozmów z nauczycielami i rodzicami, rozmów z obsługą szkoły oraz informacji płynących z mediów społecznościowych uznano, że należy w roku szkolnym 2016/2017 przekazać naszym uczniom usystematyzowaną wiedzę nt. zagrożeń płynących z Internetu.

 

Naszym celem stało się nauczyć naszych uczniów korzystania z internetu w sposób bezpieczny dla siebie i innych użytkowników. Hasło „ Bezpieczny Internet” stało się nadrzędnym zadaniem w tym roku szkolnym.

W klasach I i II gimnazjum odbyły się:

• warsztaty nt. uzależnienia od internetu;

• wystawa „Bezpieczny Internet”;

Dla rodziców zorganizowano wywiadówkę szkoleniową „Uzależnienie nastolatków od internetu”.

Wywołała ona dyskusję wśród rodziców oraz refleksję na temat korzystania z internetu przez dzieci. Ponadto przedstawiono bardzo interesującą prezentację dotyczącą zagrożeń płynących z niewłaściwego korzystania przez dzieci z internetu. Kilka miesięcy później do wszystkich rodziców drogą elektroniczną przekazano informację na temat gry „Niebieski wieloryb”. Rodzice otrzymali też adresy i kontakty, gdzie można szukać pomocy w tym zakresie.

W szkole podjęta została również tematyka z zakresu profilaktyki uzależnień dotycząca przemocy i agresji.

Uczniowie klas II gimnazjum wzięli udział w warsztatach pt: „Mity a rzeczywistość o środkach uzależniających’’. Jednym z bloków tematycznych było uzależnienie od internetu. Warsztat ten był kontynuacją cyklu z r. 2015/2016 dla uczniów obecnych klas drugich.

Klasy II gimnazjum były też w Teatrze Ludowym na spektaklu profilaktycznym „Błysk rekina”. Na godzinach wychowawczych wychowawcy odnieśli się do treści tego spektaklu.

Wszystkie klasy gimnazjum obejrzały inny spektakl, pt: „Jeszcze jeden” w wykonaniu aktorów Teatru Profil. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spektaklu, odpowiedzieli na pytania aktora, który po przedstawieniu nawiązał z młodzieżą rozmowę.

W szkole promowany jest zdrowy styl życia poprzez udział uczniów w konkursach i akcjach profilaktycznych, kołach zainteresowań.

Uczniowie na lekcjach np.: wych. fizycznego, biologii, godz. wychowawczych utrwalali zasady zdrowego stylu życia. Takie działania przekładają się na ich bezpieczeństwo na terenie szkoły i w środowisku lokalnym.

Szkoła swoim uczniom proponuje w ramach zajęć pozalekcyjnych Klub Turystyki, Szkolne Koło Wolontariat oraz Caritas. Te formy pracy z młodzieżą uczą bezpiecznie, efektywnie i kulturalnie spędzać czas np. wybierając spotkanie z rówieśnikami, zamiast np.: komputera.

Efekty naszych działań zobowiązują i mobilizują nas do dalszej pracy. Nauczyciele, rodzice i sami uczniowie, pragną nadal działać nad poprawą bezpieczeństwa w szkole
i środowisku.

 

 


Hilliger Media Shop

Template "photogalleryfree" designed by Hilliger Media (© 2010)