Aktualności

UNICEF – „Wszystkie kolory świata” III edycja

    Każdego roku podstawowe szczepienia ratują życie prawie 3 milionów dzieci na świecie. Wystarczy zaszczepić dziecko, by było ono chronione przed tragicznymi skutkami takich chorób jak: gruźlica, odra, tężec, polio czy zwyczajna biegunka powodująca odwodnienie organizmu. Szczepienie to najbardziej skuteczny i najtańszy sposób walki z wieloma chorobami. To także najprostsza metoda, by ratować życie dzieci na wielką skalę.

     Niestety w niemal 1/3 przypadków przyczyną śmierci dzieci poniżej 5. roku życia są choroby, którym możemy zapobiegać poprzez szczepienia. Sudan Południowy jest jednym z krajów, w których wciąż umierają dzieci. Z powodu wieloletniej wojny domowej jest to bardzo niestabilny kraj, narażony na klęski humanitarne. Niedożywienie, brak dostępu do czystej wody pitnej, fatalne warunki higieniczno-sanitarne powodują, że setki tysięcy rodzin w tym kraju zdanych jest na pomoc z zewnątrz. Z powodu kryzysu najbardziej cierpią dzieci, które stanowią aż połowę społeczeństwa Sudanu. Zagrażają im takie choroby jak cholera, odra, polio, czyli choroby, którym współczesny świat potrafi przeciwdziałać. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem jest zapobieganie zachorowaniom poprzez szczepienia.

    Celem UNICEF jest objęcie programem szczepień jak największej liczby dzieci w Sudanie Południowym, tak, by ograniczyć śmiertelność dzieci spowodowaną powyższymi chorobami. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” jest odpowiedzią na niezwykle poważny problem rozwoju epidemii chorób rozwijających się w Sudanie Południowym. Chcieliśmy uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie dziecka Tegoroczna odsłona projektu była jego trzecią edycją. Poprzednie dwie edycje kampanii cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli. Dotychczas w akcji uczestniczyło ponad 1700 placówek z Polski. Dzięki zaangażowaniu całych społeczności lokalnych udało się pozyskać ponad 1,1 miliona złotych na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone i Czadzie. Zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci.

     Przypomnijmy, że w ramach akcji uczniowie przygotowali charytatywne, szmaciane laleczki UNICEF. Dzieci same wybrały kraj pochodzenia dla wykonanej przez siebie laleczki. Każdy mógł się zaopiekować wybraną laleczką w zamian za przekazanie darowizny na rzecz ratowania życia dzieci  w Sudanie Południowym.

    Finał akcji odbył się 21 stycznia 2015 roku podczas zebrań z rodzicami. Dzięki szczodrości darczyńców udało się zebrać środki na zakup szczepionek dla 80 dzieci.

DZIĘKUJEMY!

Tekst i zdjęcia: E. Szwed