Pokazy naukowe dla dzieci

    W marcu bieżącego roku do klas I – III oraz oddziałów przedszkolnych w naszej szkole zawitała FIZYKA DLA SMYKA. Były to zajęcia dotyczące dźwięku. Dzieci mogły się dowiedzieć co to jest dźwięk, co go przenosi.

    Pod okiem fachowca wywołały burzę i zbadały zjawisko rezonansu akustycznego. Uruchomiły pompę próżniową, żeby zobaczyć co pozostaje po wypompowaniu powietrza. Dowiedziały się dlaczego możemy dzwonić do cioci z Australii w czasie rzeczywistym. Dzięki tajemniczemu urządzeniu dzieci zamieniły się w policjantów i dowiedziały się jak działa podsłuch. Poznały działanie sonometru by sprawdzić natężenie dźwięku.

Czytaj więcej: Pokazy naukowe dla dzieci

Ważne informacje dla rodziców, nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa młodzieży w sieci Internet

   Prosimy o zapoznanie się Rodziców, Opiekunów, Nauczycieli z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa młodzieży podczas korzystania z sieci Internet.

List Rzecznika Praw Dziecka - kliknij

List Minister Edukacji Narodowej - kliknij

Imieniny Kazimierza

         Cóż się wydarzyło zacni moi Państwo dnia pamiętnego 21 marca 2017 r.? Oto przez Słomniki jechała karoca złota, w tej karocy Jaśnie Pan – miłościwie nam panujący król Kazimierz Wielki. Jechał ten zacny król do Niepołomic, do swego zamku myśliwskiego, aby tam hucznie obchodzić swe imieniny. Jechał, ale nie dojechał, bo oto dyszel się połamał, konie się rozpierzchły i Miłościwy Pan nie miał wyjścia i musiał ten dzień spędzić w naszej szkole, gdzie gawiedź uczniowska przygotowała mu takie urodziny, że hej!

Czytaj więcej: Imieniny Kazimierza

Konkurs "Co wiesz o patronie?"

    17 marca odbył się konkurs historyczny pt. „Co wiesz o patronie?”. Wzięło w nim udział 19 uczniów klas 5 i 6. Konkursowe  zmagania rozpoczęła ciepłym słowem pani wicedyrektor Grażyna Dubiel. Wszystkim życzyła szczęścia. Uczniowie w przeciągu 45 minut rozwiązywali test. Najlepsza okazała się Magdalena Natkaniec z klasy 5b. Drugie miejsce ex aequo zajęli: Maja Pokrzywińska, Zofia Sikorska i Piotr Natkaniec a trzecie miejsce Oliwia Ciszewska. Dyplomy i nagrody wręczył sam Kazimierz Wielki, który nakazał także nagrodzić zwycięzców oceną celującą z historii. Gratulujemy!

Czytaj więcej: Konkurs "Co wiesz o patronie?"

Polubić historię

   Uczniowie klas czwartych biorą udział w cyklu lekcji pt. „Polubić historię”. W trakcie zajęć przebierali się i wcielali się w starożytnych Hellenów. Byli aktorami greckimi, chórzystami, członkami korowodu świętującego Wielkie Djonizje a także widownią teatralną. Uczyli się w jaki sposób powstał teatr. Tworzyli także własnoręcznie panteon bogów greckich. Wyszło im to rewelacyjnie. Przed nimi jeszcze kilka takich nietypowych zajęć.

Czytaj więcej: Polubić historię

Wiosenna Świetlica

   Wiosna nadeszła nie tylko w kalendarzu ale także rozkwitła paletą barw w szkolnej świetlicy.

   Dzięki pracy wszystkich „ Świetliczków ” zrobiło się naprawdę kolorowo i wiosennie.

  Pojawiły się barwne motyle, kwiaty, ptaki, a z ukrycia wyszły czerwone biedronki....mało tego, przypłynęły również kolorowe ryby aby ubarwiać okna świetlicy. Każdy kto nas odwiedzi może podziwiać tą wiosenną grę kolorów.

Czytaj więcej: Wiosenna Świetlica

Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

  2 marca 2017 roku był Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Społeczność uczniowska miała okazję uczestniczyć w spotkaniu, przybliżającym temat losów żołnierzy AK w rzeczywistości powojennej, określany przez niektórych jako kontrowersyjny. Historia może i bywa czasem kontrowersyjna, co nie zwalnia nas z możliwości  pomijania faktów, które być może nie są zbyt chwalebne dla Państwa Polskiego. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest pamięcią  o ludziach, dla których cena wolności i narodowej tożsamości była wyższa od ceny życia.

Czytaj więcej: Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Dziewczęta na medal

   Miło nam poinformować, że dziewczęta ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach godnie reprezentowały naszą gminę na Mistrzostwach Powiatu w Świątnikach Górnych zajmując nie tylko miejsca medalowe ale prezentując się jako dobre technicznie, zgrane i stosujące zasady fair play zawodniczki.

Czytaj więcej: Dziewczęta na medal

Ortograficzne szranki

    21 lutego  obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej to okazji w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny ,,O Pióro Henryka Sienkiewicza”.  W ortograficzne szranki stanęli uczniowie klas IV – VI, którzy pod dyktando nauczyciela – polonisty pisali sążnisty tekst o perypetiach Henryka Sienkiewicza na Czarnym Lądzie, ,,najeżony” pułapkami ortograficznymi i interpunkcyjnymi.

Czytaj więcej: Ortograficzne szranki

Szalone liczby

Jeżeli lubisz rozwiązywać zadania na komputerze, chcesz jak najlepiej przygotować się do klasówki z matematyki skorzystaj z portalu

SZALONE LICZBY

Walentynki 2017

   Dzień św. Walentego wypadał w tym roku tuż po feriach, dlatego ,,samorządowe pocztylionki” miały pełne ręce pracy dostarczając miłe przesyłki, których jak zwykle było bardzo wiele. Cieszy fakt, że uczniowie naszej szkoły tak chętnie i licznie obdarowują się wyrazami przyjaźni i sympatii.

Czytaj więcej: Walentynki 2017

Zmiana rachunku bankowego Rady Rodziców

UWAGA

Zmiana rachunku bankowego Rady Rodziców

   W związku ze znacznym wzrostem kosztów prowadzenia rachunku w Banku Pocztowym od dnia 4 stycznia 2017r. został otwarty bezpłatny rachunek „SKO konto dla Rady Rodziców” w Banku PKO BP Oddział 1 W Miechowie ul. H. Sienkiewicza 27

NOWY NUMER RACHUNKU BANKOWEGO

16 1020 2892 0000 5102 0628 3875

Czytaj więcej: Zmiana rachunku bankowego Rady Rodziców

REFORMA EDUKACJI

Szanowni Rodzice

Zachęcamy do zapoznania się z założeniami czekającej nas wszystkich reformy edukacji.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo pod  adresem:

 www.reformaedukacji.men.gov.pl


Bezpiecznie Tu i Tam

    7 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. Z tej okazji zachęcamy Państwa do udziału w bezpłatnym kursie internetowym Fundacji Orange "Bezpiecznie tu i tam. Podaj dziecku rękę w sieci”. 

Czytaj więcej: Bezpiecznie Tu i Tam

Dzień Bezpiecznego Internetu 2017

     7 lutego 2017 obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku obchodom towarzyszy hasło „Razem zmieniamy Internet na lepsze”.

Czytaj więcej: Dzień Bezpiecznego Internetu 2017

Bal karnawałowy w klasach 0 - III

   Tuż przed feriami odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów klas 0-III. Dzieci w tym dniu przybyły do szkoły we wspaniałych strojach  przygotowanych specjalnie na tę okazję. Bardzo chętnie uczestniczyły w zabawach i konkursach zorganizowanych przez  zaproszone animatorki.  Nie zabrakło również tańców i pląsów przy dźwiękach znanych przebojów. Po zakończonej zabawie wszyscy z ochotą udali się na słodki  poczęstunek.

Czytaj więcej: Bal karnawałowy w klasach 0 - III

Dzień Babci i Dzień Dziadka w oddziałach 0a i 0b

Cóż dam Babci i Dziadkowi?

Jestem w rozterce…

Kwiat kolorowy?

Czerwone serce?

W Dniu Święta Babci i Święta Dziadka, w chwili radosnej,

Dam Im słoneczko na całą wiosnę.

   Dzień Babci i Dzień Dziadka to święto, w którym małe i duże dzieci dziękują swoim babciom i dziadkom za ich miłość, dobroć i cierpliwość. Dnia 27 stycznia 2017roku, w pięknie udekorowanej sali odbyło się uroczyste spotkanie dzieci z oddziałów 0A i 0B ze swoimi Babciami i Dziadkami.

Czytaj więcej: Dzień Babci i Dzień Dziadka w oddziałach 0a i 0b

Dzień Babci i Dzień Dziadka w klasach trzecich

   23 stycznia klasy trzecie Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczyniami przygotowały dla swoich Babć i Dziadków wyjątkowe przedstawienie. Zaproszeni goście wypełnili salę po brzegi. Ze wzruszeniem  słuchali przygotowanych przez swoich wnuków wierszy i piosenek, w których wyrażały swoją miłość i szacunek do Dziadków. Na zakończenie dzieci wręczyły samodzielnie wykonane portrety oraz zaprosiły miłych gości na wspólny , słodki poczęstunek.

Czytaj więcej: Dzień Babci i Dzień Dziadka w klasach trzecich

27 stycznia – Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu

   Członkowie Koła Historycznego wraz z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowali z okazji Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu, niezwykłą wystawę. Wystawa składała się z prac przygotowanych przez uczniów, były to plakaty i albumy w których wyjątkowo delikatnie i z wyczuciem dotknęli sprawy zagłady Żydów w niemieckich obozach koncentracyjnych. Prawie na każdej pracy znalazło się kilka słów od  autorów. Podzielili się oni swoimi odczuciami po zetknięciu się z tym okrutnym faktem historycznym.

Czytaj więcej: 27 stycznia – Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu

Czy wierzyć w świętego Mikołaja?

    Na początku całego przedsięwzięcia stanął dylemat, który pojawia się co roku w okolicach 6 grudnia zarówno u dorosłych jak i u dzieci: czy wierzyć w świętego Mikołaja? A może już z tego wyrośliśmy i pora, aby i nasze dzieci z tego wyrosły? I właśnie takie rozmowy i pytania również moich własnych dzieci przypomniały mi o starej książce Zofii Kossak, którą czytałam jeszcze sama będąc dzieckiem, zatytułowanej Szaleńcy Boży.

Czytaj więcej: Czy wierzyć w świętego Mikołaja?

Orszak Trzech Króli

   5 stycznia 2016 roku w dzień poprzedzający Święto Objawienia Pańskiego - Trzech Króli - dzieci z Oddziałów Przedszkolnych „Motylki” i „Skrzaty” oraz z grup 0A i 0B zorganizowały Orszak Trzech Króli. W ten sposób także i my włączyliśmy się w tę piękną inicjatywę swym zasięgiem obejmującą ponad 500 miejscowości w Polsce.

Czytaj więcej: Orszak Trzech Króli

Inscenizacja "Proszę państwa, oto Rok..."

          Dnia 4 stycznia 2017 r. uczniowie klasy II a zaprezentowali młodszym kolegom z oddziałów przedszkolnych inscenizację Agnieszki Frączek pt. „Proszę państwa, oto Rok…”

Czytaj więcej: Inscenizacja "Proszę państwa, oto Rok..."

Małopolskie tradycje bożonarodzeniowe

   Uczniowie klasy 6b przygotowali specjalną gazetkę tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Zgłębili temat tradycji bożonarodzeniowych i postanowili przygotować na ten temat dodatkowe wiadomości, którymi zapragnęli się podzielić z uczniami całej szkoły. Na ich pracach pojawiły się wiadomości o pierwszej gwiazdce, pustym miejscu przy stole wigilijnym, ubieraniu choinki, śpiewaniu kolęd a nawet o tym co robiono dawniej z resztkami po wigilii.

Czytaj więcej: Małopolskie tradycje bożonarodzeniowe

Świąteczny Koncert Kolęd w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Słomnikach

    22 grudnia 2016 r. odbył się Świąteczny Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Słomnikach.

   Podczas uroczystego koncertu swoje umiejętności i talenty, zaprezentowali zarówno soliści, jak też duety, tria, a także zespoły instrumentalne oraz chór szkolny. Całą uroczystość poprowadziła p. Marta Krawczyk – nauczyciel szkoły muzycznej.

Czytaj więcej: Świąteczny Koncert Kolęd w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Słomnikach

Jasełka "Trzej Mędrcy i chłopiec"

  Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.

   W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klas III, IV i VI, którzy przygotowali przedstawienie jasełkowe pt: „Trzej Mędrcy i chłopiec”, pod kierunkiem s. Jolanty Koźlak. Zaprezentowali je w środę - 21 grudnia dwukrotnie, dla młodszej i starszej grupy wiekowej. Tegoroczne Jasełka przypomniały wszystkim, że każde dobro, którym dzielimy się z ludźmi jest także darem składanym samemu Jezusowi.

Czytaj więcej: Jasełka "Trzej Mędrcy i chłopiec"

Przedstawienie "Kłopoty Mikołaja"

  Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało akcję pod hasłem "Zabawka marzeń". Jest to już czwarta edycja tego programu. Młodzież gimnazjalna, przy wsparciu najmłodszych wolontariuszy z klasy VI,  przygotowała spektakl pt. "Kłopoty Mikołaja ".  Tym razem rodzina świętego, wraz z aniołkami i krasnalami, przeżyła prawdziwe chwile grozy - w czasie podróży skradziono im worek z prezentami dla dzieci. Na szczęście bystry zajączek pomógł rozwiązać problem.

Czytaj więcej: Przedstawienie "Kłopoty Mikołaja"

Jestem Mistrzem Logicznego Myślenia

     Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wziąć udział w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym "Jestem Mistrzem Logicznego Myślenia" organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie.

Czytaj więcej: Jestem Mistrzem Logicznego Myślenia

Świąteczny konkurs plastyczny

   Na początku grudnia świetlica szkolna ogłosiła konkurs plastyczny dla klas I – III Szkoły Podstawowej.

   Tematem konkursu były ozdoby choinkowe i kartki świąteczne. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Przygotowane przez dzieci kartki i ozdoby świąteczne były bardzo pomysłowe i oryginalne. Wytypowanie najpiękniejszych prac było dla jury nie lada wyzwaniem.

Czytaj więcej: Świąteczny konkurs plastyczny

Międzyfilialny Konkurs Plastyczny "Sienkiewicz baśniami malowany"

  

  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie wraz z czterema filiami: w Miechowie, Nowej Hucie, Proszowicach i Słomnikach zorganizowała Międzyfilialny Konkurs Plastyczny na projekt okładki do baśni Henryka Sienkiewicza, który skierowany został do uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej.

Czytaj więcej: Międzyfilialny Konkurs Plastyczny "Sienkiewicz baśniami malowany"

Marzycielska Poczta


  Boże Narodzenie to magiczny czas składania życzeń i obdarowywania się prezentami. Najcenniejszymi podarkami wcale nie muszą być kosztowne przedmioty.

  Nasze dzieci przekonały się, że można kogoś obdarować prezentem, który nic nie kosztuje, a którego znaczenia nie sposób przecenić.

Czytaj więcej: Marzycielska Poczta

,,Razem mamy siłę, możemy zmienić świat” – Maraton Pisania Listów

     Tradycją naszej szkoły stał się już coroczny Maraton Pisania Listów.

      Tym razem ( już po raz piąty)  w drugim tygodniu grudnia 2016 uczniowie z klas IV – VI  pisali ręcznie listy w obronie  Johana Tetrissy – indonezyjskiego nauczyciela, który  przebywa obecnie w więzieniu.  Został on skazany za publiczne  pokazanie flagi podczas pokojowej, tanecznej demonstracji przed pałacem indonezyjskiego prezydenta. Za to działanie został skazany na 15 lat więzienia. Nasi uczniowie w obronie tego nauczyciela napisali aż  240 listów w bibliotece i w świetlicy szkolnej. 

Czytaj więcej: ,,Razem mamy siłę, możemy zmienić świat” – Maraton Pisania Listów

Szkolne mikołajki 2016

  

   Tradycyjnie 6 grudnia w naszej szkole pojawił się wyjątkowy, długo wyczekiwany gość- Święty Mikołaj w towarzystwie uroczych Śnieżynek. Mili goście obdarowali słodkimi upominkami wszystkich uczniów,  nauczycieli i pracowników szkoły. W  zamian za łakocie, dzieci ofiarowały płynące prosto z serca piosenki i wiersze o tematyce zimowo – świątecznej.   

Czytaj więcej: Szkolne mikołajki 2016

Św. Mikołaj w oddziałach przedszkolnych

  6 grudnia do oddziałów przedszkolnych przybył tajemniczy gość. Wszystkie dzieci rozpoznały w nim Św. Mikołaja. W oddziałach 0A i 0B już wcześniej przygotowano się na to spotkanie. W obecności Św. Mikołaja zaprezentowano wiersze i piosenki. Po powitaniu Św. Mikołaj rozpakował przyniesiony worek i rozdał przygotowane przez elfy prezenty.

Czytaj więcej: Św. Mikołaj w oddziałach przedszkolnych

Zbiórka zakrętek

„Kiedy pomagamy innym,

pomagamy sobie, ponieważ

wszelkie dobro, które dajemy,

 zatacza koło i wraca do nas”

Flora Edwards

     Już kolejny rok w naszej szkole zbierane są zakrętki. Podobnie jak poprzednio przekażemy je na potrzeby Bartusia Sarana. Rodzina chłopca, który cierpi na wielonarządowe porażenie mózgowe, zbiera pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu do nauki chodzenia.

    Obok gabinetu pedagoga powstało w naszej szkole specjalne miejsce, w którym gromadzimy zakrętki.

     Zachęcamy wszystkich uczniów do przyłączenia się do naszej akcji.

Czytaj więcej: Zbiórka zakrętek

Światowy Dzień Pluszowego Misia 2016

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w 2002 roku, w setną rocznicę wyprodukowania tej uroczej zabawki. Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada - to stała data i co roku w naszej szkole, wspólnie z dziećmi z oddziałów przedszkolnych świętujemy urodziny pluszowych misiów. A misie często są bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie.

Czytaj więcej: Światowy Dzień Pluszowego Misia 2016

Wyniki Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego

    Miło mi poinformować, że dwóch uczniów naszej szkoły: Mateusz Duliban z kl. VI a oraz Franciszek Paluch z kl. VI c  zakwalifikowało się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego.

    Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                                                     Tekst: Monika Szczygieł

Konkurs recytatorski klas I - III - Jesień

   29 listopada  wychowawcy świetlicy szkolnej zorganizowali konkurs recytatorski dla klas I-III. Tematem przewodnim była jesień. Uczniowie wykazali się nie tylko dobrą  pamięcią, ale prawdziwym talentem aktorskim. Wielu przygotowało piękne kostiumy, które wprowadzały nas w jesienną atmosferę. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Po długich obradach jury wyłoniło zwycięzców.

Czytaj więcej: Konkurs recytatorski klas I - III - Jesień

Obycie umila życie

    Wiadomo, że obycie umila życie, bo czyż nie jest miło i przyjemnie, gdy uczeń wchodząc do szkoły ze szczerym uśmiechem powie dzień dobry pani na portierni lub nauczycielowi dyżurującemu na korytarzu. Aż trudno sobie wyobrazić, że ten dzień może nie być dobrym. Albo wychodząc powie do widzenia… Nie ma wątpliwości, że każdy chce się zobaczyć z tym uczniem na drugi dzień. A jeszcze magia drzemiąca w słowach: proszę, przepraszam i dziękuję… Takie malutkie słówko, a ile może nam załatwić, załagodzić, a nawet rozpromienić ciepłem ponure dni.

Czytaj więcej: Obycie umila życie

Spotkanie z górnikiem

    28 listopada do naszej szkoły przybył Pan Jan Marszałek, były górnik kopalni Halemba. Najpierw odwiedził oddziały przedszkolne. Naszego gościa przywitała wicedyrektor Grażyna Dubiel.

     Pan J. Marszałek opowiadał dzieciom o trudnej, odpowiedzialnej pracy górnika, prezentował strój galowy, wyliczając jego elementy. Uświadomił wszystkim co oznaczają kolory pióropuszy na czako czyli galowej czapce górnika. Po prezentacji dzieci odważnie zadawały gościowi pytania. Zainteresowała ich szabla, która jest rodzajem odznaczenia.

Czytaj więcej: Spotkanie z górnikiem

Andrzejki dla uczniów klas 0 - III

     Podobnie jak w roku ubiegłym, zabawę andrzejkową dla uczniów klas I-III poprowadzili animatorzy. Zabawa odbyła się w MGCK w Słomnikach. Dzieci wspaniale bawiły się przy dźwiękach współczesnej muzyki. Nie zabrakło tradycyjnych wróżb i ciekawych konkursów. Zabawa trwała dwie godziny. Na koniec animatorki obdarowały prezentami każdego uczestnika. W doskonałych nastrojach dzieci opuszczały Centrum Kultury. 

Czytaj więcej: Andrzejki dla uczniów klas 0 - III

Andrzejki - 23.11.2016

      W andrzejki zgodnie z tradycją św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość czeka ich w uczuciach, zdrowiu, pracy. Od wieków młode panny zbierały się wspólnie, aby  odkryć swoje przeznaczenie . Dziś wróżymy raczej dla zabawy i przyjemności, mimo to wśród uczniów  naszej szkoły chętnych do odkrywania swojej przyszłości nie brakowało. W programie zabawy andrzejkowej dla klas 4-6 i uczniów szkoły muzycznej, przewidziano magiczne wróżby, które cieszyły się ogromną popularnością. Pomysłowość uczennic z klas szóstych w wyszukiwaniu sposobów, by poznać swoją przyszłość, była niewyczerpana. 

Czytaj więcej: Andrzejki - 23.11.2016

Zdrowe kanapki

 23 listopada w grupach 0a i 0b na zajęciach edukacyjnych zaprojektowano i wykonano zdrowe, kolorowe, owocowo – warzywne kanapki. Wykonanie kanapek zostało poprzedzone omówieniem piramidy żywieniowej, zwracaniem uwagi na higienę przygotowywania i spożywania posiłków. Przypomniano dobre maniery, czyli sawoir – vivre obowiązujący przy spożywaniu posiłków. Poznawano książki kucharskie z potrawami dla dzieci.

Czytaj więcej: Zdrowe kanapki

Światowy Dzień Rzucania Palenia

    Co roku w trzeci czwartek listopada, z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha, obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pomysłodawca tego dnia, dziennikarz, w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący – aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem cały świat.

Czytaj więcej: Światowy Dzień Rzucania Palenia

Zwiedzanie Podziemi Rynku Krakowa

    Na kanwie książki dla młodzieży  o przygodach Kacpra Ryksa zrodził się pomysł, aby zachęcić uczniów klas IV-VI do pogłębienia wiedzy o średniowiecznym Krakowie. W listopadzie klasy V b oraz VI b odwiedziły „Podziemia Rynku Krakowskiego”. Schodząc 4 metry pod powierzchnię rynku przenieśliśmy się w czasy średniowiecza. Zobaczyliśmy, jak wyglądały średniowieczne drogi i domy. Mogliśmy zważyć się na średniowiecznej wadze. Odkryliśmy tajemnicę bizantyjskiego medalionu. Po wyjściu z muzeum udaliśmy się szlakiem obronności poznając historię murów obronnych i Barbakanu.  Naszym przewodnikiem była pani Joanna Kuchta. Już w styczniu kolejne klasy ruszą na odkrywanie tajemnic średniowiecznego Krakowa.

Czytaj więcej: Zwiedzanie Podziemi Rynku Krakowa

Wycieczka klas czwartych do Krakowa

     Dnia 17 listopada bieżącego roku klasy 4a i 4b wraz ze swoimi wychowawcami: panią  Katarzyną Adamek -  Lepiarczyk i panią Ewą Michalską - Kiwior wzięły udział  w wycieczce do Krakowa.

   Celem wyjazdu była multimedialna wystawa obrazów holenderskiego malarza Vincenta van - Gogha oraz spacer śladami naszego patrona szkoły Kazimierza Wielkiego.

Czytaj więcej: Wycieczka klas czwartych do Krakowa

Gminne obchody Święta Niepodległości 2016

11 listopada tradycyjnie rozpoczęliśmy obchody Święta Odzyskania Niepodległości uroczystym pochodem sprzed budynku MGCK w Słomnikach. W uroczystości wzięli udział Dyrektorzy, uczniowie i nauczyciele szkół z terenu naszej gminy, jak również przedstawiciele instytucji i organizacji działających w gminie Słomniki. Po uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny przy dźwiękach pieśni legionowych w wykonaniu orkiestry dętej ECHO udaliśmy się pod pamiątkowy obelisk, gdzie po wysłuchaniu hymnu państwowego złożone zostały kwiaty.  

Czytaj więcej: Gminne obchody Święta Niepodległości 2016

"11 listopada" - Dzień inny niż wszystkie

    7 listopada w naszej szkole odbyły się obchody Święta Niepodległości.  Oprócz zabaw interaktywnych przygotowanych dla uczniów klas od IV do VI członkowie Koła Historycznego pod opieką p. Moniki Judy-Cerek i  p. Katarzyny Adamek-Lepiarczyk przygotowały w przewiązce przepiękną dekorację z okazji nadchodzącego święta. Na gazetce znalazły się informacje dotyczące 11 listopada 1918 roku oraz prace uczniów klas szóstych przedstawiające sylwetkę Józefa Piłsudskiego. Całość dopełniały jesienne brzozy i  krzyże które miały przypominać uczniom o bohaterach poległych za naszą ojczyznę. W tle można było usłyszeć patriotyczne pieśni, które czyniły całą wystawę jeszcze wspanialszą.

Czytaj więcej: "11 listopada" - Dzień inny niż wszystkie

Apel szkolny przed Świętem Niepodległości

Kilka dni przed świętem Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w spotkaniu, które miało przybliżyć im czasy zaborów i walki o wolność. Tym razem nie było poważnych przedstawień i patetycznych wierszy. Koncepcja całości pozwoliła uczniom wcielić się w realia tamtych czasów. Każda klasa, zwana legionem, wykonywała określone zadania i wypełniała rozkazy. Całość miała charakter zabaw interaktywnych, ale nie zabrakło również najważniejszych momentów, które przybliżyły uczniom fakty historyczne, mówiące o determinacji Polaków w drodze do wolności.

Czytaj więcej: Apel szkolny przed Świętem Niepodległości

Dzień Zdrowego Żywienia - "Śniadanie daje moc"

    8 listopada odbył się w naszej szkole Dzień Zdrowego Żywienia pod hasłem: „Śniadanie Daje Moc”. Wzięli w nim udział przedstawiciele klas trzecich. Uczniowie mieli za zadanie przygotować plakaty promujące zdrowe śniadanie, które daje energię na cały dzień, a następnie przygotować produkty, które pomogą w zrealizowaniu takiego śniadania. Każda klasa przygotowywała się w pięcioosobowych grupach. Dzieci stanęły na wysokości zadania. Wzorowo ubrane do pracy w kuchni (fartuszki, chusteczki na głowach) oraz z niezbędnymi przyborami i produktami przystąpiły do realizacji zadania.

Czytaj więcej: Dzień Zdrowego Żywienia - "Śniadanie daje moc"

Hallowen 2016

Święto Halloween, obchodzone 31 października, to okazja do poznania kultury krajów anglojęzycznych, gdzie zwyczaj ten jest najhuczniej obchodzony. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z tradycjami i słownictwem dotyczącym tego święta na lekcjach języka angielskiego, a uczniowie klas IV– VI przygotowali piękne dynie i plakaty o tematyce Halloween, które wzięły udział w naszym szkolnym konkursie.

Czytaj więcej: Hallowen 2016

Akcja "Cała Polska czyta dzieciom" trwa...

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” starsi koledzy ze Szkoły Podstawowej odwiedzają przedszkolaków czytając im bajki w czasie leżakowania, bądź przedstawiając treści znanych bajek. Przedstawienia są chętnie oglądane również przez uczniów klas I – III.  Celem akcji jest wzbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz zapoznanie dzieci z najważniejszymi bohaterami z literatury dziecięcej. Nad całością akcji czuwa biblioteka szkolna.

Czytaj więcej: Akcja "Cała Polska czyta dzieciom" trwa...

WIZYTA AGATY KORNHAUSER- DUDY, MAŁŻONKI PREZYDENTA RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ W ZSO W SŁOMNIKACH

    Takie spotkanie jak to, które się odbyło 24 października 2016 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Słomnikach  na pewno na długo pozostanie w pamięci pracowników szkoły i jej uczniów. W tym bowiem dniu odwiedziła szkołę Pani Prezydentowa Agata Kornhauser- Duda.

     W samo południe 24 października  Dyrektor ZSO Pani Agata  Skrzypczyk, Wicedyrektorzy ZSO Panie: Anna Lepiarczyk, Grażyna Dubiel, Joanna Chećko - Bolon, przedstawiciele nauczycieli i uczniów przywitali przybyłą na spotkanie z  dziećmi i młodzieżą Panią Prezydentową Agatę Kornhauser- Dudę.

Czytaj więcej: WIZYTA AGATY KORNHAUSER- DUDY, MAŁŻONKI PREZYDENTA RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ W ZSO W SŁOMNIKACH

Pasowanie Przedszkolaków z ZSO w Słomnikach

W piątek 28.10. 2016 r. odbyło się uroczyste Pasowanie Przedszkolaków z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach. Podczas uroczystości dzieci recytowały wiersze, tańczyły i śpiewały. Po pięknie zaprezentowanej części artystycznej Przedszkolaki w obecności swoich Rodziców, Pani Dyrektor oraz zaproszonych gości składały swoje pierwsze uroczyste przyrzeczenie. Dzieci obiecały, że będą się grzecznie bawiły, wszystko jadły i słuchały swoich nauczycielek oraz z uśmiechem przychodziły do przedszkola. Następnie ceremonii Pasowania dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Słomniki pan Paweł Knafel. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia Przedszkolaki otrzymały dyplomy oraz rożki obfitości z upominkami.

Czytaj więcej: Pasowanie Przedszkolaków z ZSO w Słomnikach

Święto Edukacji Narodowej 2016

„Raz do roku w październiku, kiedy lecą liście z drzew…” nauczyciele i pracownicy szkoły zbierają się na uroczystej akademii aby uczcić Święto Edukacji Narodowej. Tak było i w tym roku. Były życzenia, kwiaty i nagrody, a o oprawę artystyczną zadbali uczniowie LO.

Czytaj więcej: Święto Edukacji Narodowej 2016

Ślubowanie klasy pierwszej

W dniu 13 października 2016 r. odbyła się coroczna uroczystość ślubowania klas pierwszych. W tym doniosłym wydarzeniu udział wzięła jedna klasa pierwsza, licząca 20 uczniów, przygotowana przez wychowawcę – p. Bożenę Mazur. Mimo nielicznej grupy udało się bardzo wiele zaprezentować. Pierwszaki stanęły na wysokości zadania i przedstawiły montaż słowno-muzyczny, w którym humorystycznie podzieliły się swoimi obawami związanymi z rozpoczęciem nauki, ale ostatecznie udowodniły, że są gotowe i chętne do nowych wyzwań.

Czytaj więcej: Ślubowanie klasy pierwszej

Szkolna gra terenowa "Kryptonim Enigma"

     3 października odbyła się w naszej szkole gra terenowa „Kryptonim Enigma” dla klas IV-VI zorganizowana przez wychowawcę świetlicy Joannę Kuchtę. W niecodzienny sposób chcieliśmy upamiętnić ważne wydarzenia związane z II wojną światową. Uczestnicy zabawy wcielili się w członków Szarych Szeregów, a ich zadaniem było dotarcie do żołnierza AK z ważnym rozkazem. Uczniowie sprawnie poradzili sobie z wszystkimi zadaniami, które na nich czekały. Mamy nadzieję, że ten kawałek żywej historii zapadnie w pamięci naszych uczniów.

Czytaj więcej: Szkolna gra terenowa "Kryptonim Enigma"

Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

“W chwilach zwątpienia przypominam sobie,

że patrząc na bieg historii można zauważyć,
iż prawda i miłość zawsze zwyciężały.

Bywali tyrani i mordercy;
przez pewien czas mogli oni wydawać się niepokonani,
ale w końcu zawsze przegrywali – myślmy o tym, zawsze. 

Mahatma Gandhi, “Historia moich zmagań z prawdą”
(The Story of My Experiments with Truth”), 1927 r.

     2 października jest to ważny dzień dla każdego z nas – zarówno dla tego najmłodszego, jak i dla starszego – jest to Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. To dość młode święto, ponieważ zostało zatwierdzone dopiero w 2007 roku na posiedzeniu generalnym ONZ.  Data 2 października została wybrana ze względu na rocznicę urodzin Mahatmy Ghandiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległości oraz pioniera filozofii i strategii działania bez przemocy.  Zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego z dnia 15 czerwca 2007 r., dzień ten, jest on okazją do „rozpowszechnienia przesłania o unikaniu przemocy, również poprzez edukację i zwiększanie świadomości społecznej”.

Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

LIGA ZADANIOWA

Jeżeli lubisz rozwiązywać zadania z matematyki weź udział w konkursie LIGA ZADANIOWA, organizowanym przez Wrocławski Portal Matematyczny. Do konkursu możesz przystąpić w dowolnym momencie. Pierwsze zadania zostały opublikowane w październiku. Masz jeszcze szansę je rozwiązać i wysłać do końca miesiąca.

Szczegóły konkursu - kliknij

Spotkanie uczniów klasy drugiej z policjantami

    Dnia 23.09.2016r. w klasie II d odbyło się spotkanie z policjantami ruchu drogowego  starszym sierżantem Gabrielą Brzózka oraz sierżantem Adrianem Lorek.

     Bezpieczeństwo ucznia jest jednym z najważniejszych tematów w programach nauczania. Od pierwszej klasy omawiane są sprawy związane z bezpieczeństwem dziecka w szkole i poza nią, przedstawiane są różne niebezpieczne sytuacje, które mogłyby zaistnieć w drodze do szkoły lub w czasie samodzielnego przebywania poza domem. Zasady bezpiecznego zachowania się w pobliżu jezdni i podczas jazdy samochodem omawiane z uczniami są podstawą prawidłowego poruszania się. W programie edukacji wczesnoszkolnej klasy II jednym z tematów jest: Spotkanie z policjantką. Spotkanie z policjantami ruchu drogowego bardzo wzmacnia zainteresowanie tematem bezpieczeństwa i w praktyczny sposób mobilizuje dzieci do zapamiętywania ważnych informacji.

Czytaj więcej: Spotkanie uczniów klasy drugiej z policjantami

Małopolski Konkurs Języka Angielskiego

    15 listopada odbędzie się etap szkolny Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego dla klas IV – VI, organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Zapraszam do wzięcia udziału w konkursie!

Tekst: Monika Szczygieł

VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - podsumowanie akcji

     30 września odbył się w naszej szkole VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
O 8:50 uczniowie klas IV – VI udali się na salę gimnastyczną. Pani dyrektor Grażyna Dubiel dokonała uroczystego otwarcia.

    Potem odbył się międzyklasowy konkurs ze znajomości tabliczki mnożenia. Wzięły w nim udział 3-osobowe reprezentacje klas. Publiczność głośno dopingowała swoich kolegów. O zdobytym miejscu decydowała liczba punktów.

Czytaj więcej: VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - podsumowanie akcji

SZTAFETOWY BIEG PRZEŁAJOWY SZLAKIEM PARTYZANTÓW KONIUSZA - PROSZOWICE

     Dnia 27.09.2016 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Sztafetowym Biegu Przełajowym Szlakiem Partyzantów na trasie Koniusza-Proszowice. W skład drużyny wchodziło 5 dziewczynek:  Klaudia Kmita, Wiktoria Czerwińska, Aleksandra Siedlarz, Małgorzata Nowaczek, Gabriela Margul oraz 5 chłopców: Krystian Łojek, Kacper Zagrodzki, Karol Lis, Dawid Gacek i Alan Bielawski.  Każdy z zawodników miał do pokonania trasę około 600 metrów.

Czytaj więcej: SZTAFETOWY BIEG PRZEŁAJOWY SZLAKIEM PARTYZANTÓW KONIUSZA - PROSZOWICE

VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     Nasza szkoła uczestniczy w akcji VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 30 września 2016 r. pod hasłem

Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

    Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.

Czytaj więcej: VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Konkurs oddziałów 0a i 0b "Kukiełka z warzyw i owoców"

     26 września 2016 w grupach starszaków 0A i 0B odbył się finał konkursu „Kukiełka z warzyw i owoców”. Konkurs był podsumowaniem tygodniowej tematyki „Co nam jesień w koszu niesie?”. Na zajęciach dzieci poznawały owoce i warzywa, ich odżywcze wartości, smak, zapach oraz walory estetyczne.

    Jury postanowiło wyróżnić wszystkie przyniesione prace konkursowe, biorąc pod uwagę: pomysłowość, stopień trudności wykonania i estetykę prac.

    Niezwykłe, pełne humoru i wyjątkowo kolorowe prace ozdobiły korytarz szkoły. Dziękujemy dzieciom oraz rodzicom za zaangażowanie.

Czytaj więcej: Konkurs oddziałów 0a i 0b "Kukiełka z warzyw i owoców"

XVII Pielgrzymkowy Rajd Świętokrzyski

Szkolne Koło Turystyki – ZDOBYWCY MARZEŃ

    24.09.2016 wyruszyliśmy już po raz drugi na rajd świętokrzyski. Nasza grupa liczyła 58 uczestników. Połączyliśmy siły z ZS w Niedźwiedziu. Przeszliśmy trasę ZBÓJECKĄ z Bielin. Chociaż Deszcz próbował nas przestraszyć, Słońce wędrowało z nami niemal cały drogę a Tęcza zagościła na Świętym Krzyżu w trakcie Mszy. Do domu wracaliśmy zmęczeni ale bardzo zadowoleni. Za rok na pewno też wyruszymy na rajdowy szlak.

Czytaj więcej: XVII Pielgrzymkowy Rajd Świętokrzyski

W rocznicę Kampanii Wrześniowej

    16 września klasy I-III uczestniczyły w prelekcji zorganizowanej przez wychowawcę świetlicy szkolnej Joannę Kuchtę. Spotkanie miało na celu przypomnieć uczniom naszej szkoły o ważnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dzieci czynnie uczestniczyły w zajęciach zadając pytania lub dzieląc się swoją własną wiedzą o II wojnie światowej. Zajęcia zakończyły się wspólnym recytowaniem wiersza o tematyce patriotycznej.

Czytaj więcej: W rocznicę Kampanii Wrześniowej

"Bezpieczna droga do szkoły" z Mrówką

    W tym roku szkolnym Grupa PSB Mrówka zatroszczyła się o bezpieczeństwo naszych najmłodszych uczniów z klas pierwszych oraz o dzieci z oddziałów przedszkolnych 0A i 0B

    15 września 2016 r w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczna droga do szkoły” Mrówka wraz z funkcjonariuszem Policji spotkała się z najmłodszymi uczniami. Pan policjant udzielił dzieciom instruktażu, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, zwłaszcza tam, gdzie nie ma chodnika oraz przejść dla pieszych. Przypomniał o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego zachowania się na drogach.

Czytaj więcej: "Bezpieczna droga do szkoły" z Mrówką

Msza rozpoczynająca nowy rok szkolny 2016/2017

    4 września 2016 roku w niedzielę uczniowie, nauczyciele oraz Dyrekcja ZSO wzięła udział w uroczystej mszy św. inaugurującej nowy rok szkolny. W czasie mszy dziękowaliśmy za szczęśliwie przeżyte wakacje oraz modliliśmy się o potrzebne łaski , dary Ducha Św. oraz błogosławieństwo na każdy dzień nowego roku szkolnego. Uczniowie w ofierze złożyli na ręce kapłana kwiaty.  

Czytaj więcej: Msza rozpoczynająca nowy rok szkolny 2016/2017

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2016/2017

     W czwartkowy poranek  1 września powitaliśmy nowy rok szkolny 2016/2017. Z radością spotkaliśmy się ze szkolnymi  koleżankami, kolegami oraz z nauczycielami i wychowawcami. Pani Dyrektor serdecznie powitała wszystkich zebranych, zwłaszcza zaś tych, którzy po raz pierwszy  przekroczyli progi naszej szkoły. Życzyła  wszystkim owocnej pracy i sukcesów zachęcając jednocześnie do aktywnego udziału w życiu szkoły.

Czytaj więcej: Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2016/2017

Aktualne dzwonki w szkole

Nr

Lekcja

Przerwa

1.

800 - 845

845 – 855 (10 min.)

2.

855 - 940

940 – 950 (10 min.)

3.

950 – 1035

1035 – 1050 (15 min.)

4.

1050 – 1135

1135 - 1140 (5 min.)

5.

1140 – 1225

1225 – 1240 (15 min.)

6.

1240 – 1325

1325 – 1340 (15 min.)

7.

1340 – 1425

1425 – 1430 (5 min.)

8.

1430 – 1515

1515 – 1520 (5 min.)

9.

1520 - 1605

 

 

Informacje o ogólnych warunkach ubezpieczenia NNW na rok szkolny 2016/2017

Ubezpieczenie NNW dzieci i młodzieży w ZSO w Słomnikach

- Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. GOTHAER

infolinia i zgłoszenie szkód: tel. 22 469 69 69

www.gothaer.pl

Informacje o ogólnych warunkach ubezpieczenia NNW na rok szkolny 2016/2017 - pobierz

„Radość działania – stowarzyszenie pracowników ZSO im Kazimierza Wielkiego w Słomnikach”

„Radość działania – stowarzyszenie pracowników ZSO im Kazimierza Wielkiego w Słomnikach” pozyskało w bieżącym roku środki na realizacje w szkole następujących projektów:

Czytaj więcej: „Radość działania – stowarzyszenie pracowników ZSO im Kazimierza Wielkiego w Słomnikach”

Podręczniki obowiązujące w roku szkolnym 2016/2017

Wykaz podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2016/2017 - pobierz.

Podręczniki i materiały ćwiczeniowe dla klas I - V są całkowicie bezpłatne i będą wypożyczane uczniom we wrześniu 2016 r.

Wyślij kartkę do Powstańca

Zachęcamy wszystkich naszych uczniów, rodziców i nauczycieli do zaangażowania się w akcję BohaterON – wyślij kartkę do powstańca.

    BohaterON to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. BohaterON ma edukować społeczeństwo, bazując na tysiącach historii Powstańców. Ma pokazywać nie tylko tło historyczne, ale także sukcesy, dramaty i emocje każdego z nich.

    BohaterON umożliwia każdemu wysłanie kartki do Powstańca, przypominając, że pamiętamy...

Czytaj więcej: Wyślij kartkę do Powstańca